En rubrik från Expressen | Volt och volta | Ord och uttryck

Att slå en volt och volta

Vi kan undersöka en rubrik från Expressens hemsida. Expressen är en av Sveriges största kvällstidningar.

Vad betyder det att en buss voltade? Jag tolkar det som att den välte och snurrade ett helt varv. Att slå en volt betyder att snurra ett varv i luften, som att göra en kullerbytta i luften. Man kan också säga att hen gör en volt eller voltar. Fast jag tror just voltar mest används om fordon som snurrar.

Man kan också säga frivolt (fri+volt) om en volt som är helt i luften. Och handvolt om man sätter i en hand i marken när man gör volten. Snurrar man två varv blir det en dubbelvolt och tre varv blir en trippelvolt.

Slutligen finns ett slangord för att sitta en tid i fängelse. Det kallas att göra en volta. Men jag vet inte hur modernt det är.

(blanda inte ihop det med ordet volt, förkortas V, som är ett mått på elspänning.

Annons

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s