Att ha gröna fingar
Att ha gröna fingrar betyder att man är duktig på att odla och ta hand om växter. Det är ett uttryck. I min familj är det inte jag som har gröna fingrar utan min fru. Kanske min son kommer ärva denna egenskap. Det är de som har tagit hand om citronplantan på bilden som nu bär frukt. Citronerna smakar riktigt gott. Vi har skördat en 7-8 stycken så här långt. Vi har gjort citronvatten och pressat över fisk och pannkakor. Citronens syrliga saft passar till många olika saker.
Jag pysslar hellre med mina skivor så jag får skryta med min citrongula vinylutgåva av Beyonce’s senaste skiva Lemonade.

Citronlemonad är för övrigt en fantastiskt god dryck som jag ibland gör själv. Om vi får fler citroner till våren kanske jag blandar till en uppfriskande lemonad.
Vi använder nästan samma uttryck i mitt mådersmål men ”en grön hand” iställat för ”fingrar”.
Jag har planterat ett frö 2 år sedan, och nu är mitt älskade citronträd 1 meter långt men bär inte frukt ännu! 🙂
GillaGillad av 1 person
Intressant 😊
*för två år sedan
Håll oss uppdaterade om fruktsituationen 😉
GillaGilla
Vad menade du med det ?
”Vi har skördat en 7-8 stycken så här långt?
GillaGilla
Vi har plockat sju eller åtta ungefär…
så här långt = fram tills nu (det kanske kommer mer sen.)
GillaGilla